بواسیر داخلی، که به آن هموروئید داخلی یا شمع داخلی نیز گفته می شود، ساختارهای عروقی متورم شده ای است که حتی اگر احساسش هم نکنید، می تواند مشکلات ناخوشایندی برای شما ایجاد کند.

تشخیص بواسیر داخلی از بواسیر خارجی سخت تر است، زیرا در داخل راست روده پنهان می شود مگر اینکه پرولاپس رخ دهد.

با این حال، برخی راه ها وجود دارد که می توانید بواسیر داخلی را تشخیص دهید.

و خوشبختانه گزینه های موثری برای درمان بواسیر داخلی وجود دارد.

بواسیر داخلی چیست؟

بواسیر ساختارهای عروقی در راست روده هستند. به طور خاص، قسمت انتهایی روده بزرگ، که بدن شما برای ذخیره و دفع مدفوع استفاده می کند محل ایجاد بواسیرها است. این رگها توسط ماهیچه و بافت همبند محافظت می شوند.

انواع بواسیر

این را به یاد داشته باشید که همه مبتلا به بواسیر داخلی هستند، اما فقط هنگامی که مشکل ساز می شود متوجه آن می شوند.

وقتی به بواسیر یا هموروئید اشاره می کنیم، معمولاً به بواسیر ملتهب اشاره می کنیم. حدود نیمی از بزرگسالان بالای ۵۰ سال این مشکل را تجربه کرده اند.

هموروئید و بواسیر داخلی در نزدیکی انتهای راست روده ایجاد می شود، اما شما به احتمال زیاد هیچ چیز غیر عادی را مشاهده نخواهید کرد، حتی زمانی که بواسیر متورم شود، زیرا هنوز در داخل بدن هستند.

شما زمانی بواسیر داخلی را احساس یا می بینید که بیرون زدگی بواسیر داخلی اتفاق بیفتد. بواسیر داخلی درد ایجاد نمی کند زیرا در ناحیه ای قرار دارد که هیچ انتهای عصبی ندارد. اگر دردی دارید، ممکن است بر اثر شرایط دیگری باشد، مانند بواسیر خارجی، شقاق مقعد یا اسپاسم.

طبقه بندی بواسیر داخلی:

همه بواسیرهای داخلی یکسان نیستند یا مشکلات یکسانی ایجاد نمی کنند. پزشکان بواسیر داخلی را با استفاده از چهار درجه شدت زیر طبقه بندی می کنند:

درجه یک: اگر هموروئید داخلی خونریزی کند اما در داخل راست روده باقی بماند، به عنوان هموروئید درجه یک طبقه بندی می شود.

درجه دوم: برخی از بواسیرهای داخلی دچار افتادگی و بیرون زدگی می شوند، به این معنی که از مقعد خارج می شوند. اگر هموروئید پرولاپس به خودی خود کاهش یابد، هموروئید درجه دو است.

درجه سوم: هموروئید درجه سه دچار افتادگی می شود و به خودی خود کاهش نمی یابد. با این حال، این بواسیرها معمولاً طوری هستند که می توان آنها را با دست به داخل راست روده هل داد.

درجه چهارم: بواسیر درجه چهار پیشرفته ترین و شدیدترین شکل بواسیر داخلی است. اینها هموروئیدهای پرولاپس هستند که هر چقدر با دست سعی کنید به داخل مقعد هل دهید باز در بیرون از مقعد باقی می مانند.

علل بواسیر داخلی

در برخی موارد، بواسیر می تواند یک مشکل اجتناب ناپذیر باشد که با افزایش سن مرتبط است.

هموروئید هر زمانی که فشار اضافی بر راست روده وارد شود، ایجاد می شود. برخی از عللی که به راست روده فشار می آورند، عبارتند از:

یبوست و اسهال: این شرایط هر دو باعث فشار بر ناحیه راست روده می شوند، یبوست زیاد و اسهال باعث تحریک بیشتر و مکرر روده می شود. این مشکلات اغلب با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی حل می شوند اما ممکن است با شرایط دیگری مانند IBS و IBD نیز مرتبط باشند.

رژیم غذایی ناسالم: رژیم غذایی با چربی بالا و/یا فیبر کم می تواند بر عملکرد روده تأثیر بگذارد و باعث یبوست یا اسهال شود. همانطور که در بالا توضیح داده شد، این می تواند به راست روده فشار بیاورد و زمان نشستن روی توالت را افزایش دهد.

بارداری و زایمان: بسیاری از زنان در دوران بارداری به دلیل افزایش فشار روی لگن که جنین در حال رشد می تواند ایجاد کند دچار بواسیر می شوند. فشار زیاد هنگام زایمان نیز می تواند منجر به بواسیر شود.

چاقی: افرادی که چاق هستند به دلیل افزایش فشار در اطراف راست روده و به دلیل اینکه چاقی ممکن است با رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک همراه باشد، در معرض خطر ابتلا به هموروئید داخلی و خارجی هستند.

نشستن طولانی مدت: فعالیت منظم جنبه مهمی برای جلوگیری از بواسیر و سایر مشکلات مربوط به سلامت نشیمنگاه است. نشستن طولانی مدت می تواند فشار بی موردی را بر ناحیه راست روده شما وارد کند.

اگر می خواهید از بواسیر داخلی جلوگیری کنید، ایجاد برخی تغییرات ساده در سبک زندگی، مانند افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی و انجام ورزش منظم، ممکن است به شما کمک کند. متأسفانه، گاهی اوقات هیچ کاری نمی توانیم برای جلوگیری از بواسیر داخلی انجام دهیم.

علائم بواسیر داخلی

علائم بواسیر داخلی بسته به شدت آنها متفاوت است. حتی با بدتر شدن هموروئید، به دلیل عدم وجود انتهای عصبی در ناحیه تحتانی رکتوم، احتمال درد وجود ندارد. درد ناشی از بواسیر معمولاً به دلیل یک بیماری مرتبط مانند شقاق مقعد یا بواسیر خارجی ایجاد می شود.

اگر نمی توانیم بواسیر داخلی را احساس کنیم، پس از کجا بفهمیم که بواسیر داخلی داریم؟

در بیشتر موارد، به این دلیل است که شما شروع به مشاهده خونریزی می کنید. ممکن است هنگام پاک کردن نشیمنگاه تان بعد از اجابت مزاج، خون در مدفوع خود مشاهده کنید یا روی کاسه توالت مشاهده کنید. از آنجا که این خون معمولا به رنگ قرمز روشن است. اگر خونریزی خفیف باشد ممکن است بلافاصله متوجه آن نشوید.

در حالی که خونریزی شایع ترین معیار بواسیر داخلی است، در صورت بیرون زدگی بواسیر ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید. این مورد معمولا در زمان اجابت مزاج اتفاق می افتد و در بسیاری از موارد، بافت به خودی خود به حالت قبلی باز می گردد. در موارد دیگر، ممکن است مجبور شوید بافت را با دست دوباره به داخل فشار دهید. در مورد هموروئید درجه چهار، بافت در بیرون باقی می ماند.

توجه به این نکته ضروری است که خونریزی همچنین از علائم شایع سرطان روده بزرگ و بواسیر داخلی است. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در صورت مشاهده هرگونه خونریزی مقعدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید، به ویژه اگر با علائم مشکوک دیگر همراه باشد.

بواسیر بیرون زده از مقعد می تواند باعث خارش و تورم شود. تشخیص اینکه آیا هموروئید پرولاپس یا هموروئید خارجی بدون تشخیص حرفه ای پزشک وجود دارد، دشوار است زیرا آنها می توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند. علاوه بر این، داشتن هر دو در یک زمان غیر معمول نیست.

فقط یک پزشک واجد شرایط می تواند بواسیر داخلی را به طور دقیق تشخیص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *