گاهی خون روشن بعد از مدفوع بدون درد دیده می شود یا گاهی مشکل دیدن خون تازه در مدفوع در برخی از افراد مشاهده می شود اما نگران نباشید.از نظر پزشکی به مشاهده خون در مدفوع، هماتوشزیا می گویند. اگر شما هم در حین اجابت مزاج بر روی مدفوع خود خون تازه می بینید، بهتر است علت مشاهده خون تازه در مدفوع و دلیل آن را بدانید و نسبت به درمان یا اصلاح آن اقدام کنید.

در وضعیت عادی این نوع خونریزی بر اثر خونریزی دستگاه گوارش است. رنگ این خون در مدفوع می تواند از قرمز روشن تا سیاه متغیر باشد و این خود نشانه آن است که خونریزی داخلی است. اما در برخی اوقات خونریزی داخلی نیست و خود مقعد دچار خونریزی شده است. پس دقت در رنگ خون در تعیین علت خونریزی مهم است. در صورتی که مقدار خونریزی بیش از اندازه باشد باید خودتان را به یک کلینیک معتبر یا بیمارستان برسانید. اما اگر خونریزی زیاد نباشد می توانید با روش های درمانی خاصی به این مشکل غلبه کنید.

گاهی خون روشن بعد از مدفوع بدون درد دیده می شود یا مشکل دیدن خون تازه در مدفوع در برخی مشاهده می شود در پزشکی به خون در مدفوع هماتوشزیا می گویند.

علت مشاهده خون تازه در مدفوع

مشاهده خون تازه در مدفوع

مشاهده خون تازه در مدفوع مهمترین نشانه هماتوشزیا است. در زمان هایی این نشانه با نشانه های دیگری خود را نشان می دهد. این علائم عبارتند از:

کاری که شما باید بکنید این است که به رنگ خون دقت کنید. رنگ خوب نشان خواهد داد که علت خونریزی شما از کجاست. در صورتی که مدفوع شما سیاه رنگ است و بر روی آن خون تازه نیز مشاهده می کنید، بدانید که خونریزی شما از دستگاه گوارش فوقانی مثل مری و معده است. این حالت در پزشکی ملنا نامیده می شود. اما اگر خون شما به رنگ قرمز باشد، خونریزی شما از روده کوچک یا بزرگ و یا مقعد خواهد شود. علت خونریزی دستگاه گوارش فوقانی به خاطر عروق خونی غیرعادی، پاره شدن مری به خاطر استفراغ زیاد (سندرم مالوری ویس)، خونریزی زخم معده، نرسیدن خون مناسب به روده، گاستریت (ورم معده)، تروما و شوک، و بزرگ شدن سیاهرگ های مری و معده است. اما علت مشاهده خون تازه در مدفوع به رنگ قرمز شامل موارد زیر است:

برای اینکه علت دقیق این خونریزی مشخص شود، بهتر است آزمایش های آنژیوگرافی، رادیوگرافی مری، اسکن، شمارش کامل خون، کولونوسکوپی، آنترسکوپی دو بالون، آزمایش مدفوع، آزمایش تشخیص هلیکوباکتر پیلوری و آندوسکوپی کپسولی انجام شود.

همه چیز درباره خون روشن بعد از مدفوع بدون درد و دیدن خون تازه در مدفوع
درمان خون تازه در مدفوع

درمان خون تازه در مدفوع

درمان خون تازه در مدفوع در صورتی که خونریزی به خاطر زخم معده باشد، باید از خوردن مواد غذایی حساسیت زا مثل غذا‌های تند، کافئین دار، الکل، شکر تصفیه شده پرهیز کنید.  همچنین در کنار این پرهیز باید از مواد غذایی فیبردار استفاده کنید. خوردن آب کلم اثر خیلی خوبی بر روی درمان زخم معده دارد.

اما اگر خون تازه در مدفوع بر اثر گاستریت (بیماری گوارشی که علت آن صدمه و تورم مخاط معده است) باشد. درمان شما همانند خونریزی زخم معده خواهد بود. خوردن سبزیجات، میوه‌ ها، پروتئین و چربی‌ های سالم و مواد غذایی که پر از پروبیوتیک‌ ها، فیبر، آنتی اکسیدان‌ ها مثل ویتامین سی، ویتامین B۱۲، الکترولیت‌ ها و اسید‌های چرب امگا ۳ هستند می توانند به درمان گاستریت کمک کنند.

اگر خون تازه در مدفوع به خاطر دیورتیکولوزیس (التهاب یک یا چند کیسه کوچک در جداره روده بزرگ) باشد. درمان مناسب برای رفع آن خوردن سوپ استخوان و مواد غذایی فیبردار است. البته توجه داشته باشید که اگر هر یک از این سه علت باعث خونریزی شما است، نباید از دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده کنید.

اگر علت خون تازه در مدفوع بیماری کرون (بیماری التهابی مزمن روده) باشد، برای آرام کردن تورم ها بهتر است گیاه نارون آمریکایی را امتحان کنید. این بیماری باعث ایجاد شکاف هایی در روده بزرگ و کوچک می شود و دستگاه گوارش را با مشکلات زیادی روبه رو می کند. برای درمان تخصصی بهتر است به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

اگر علت خون تازه در مدفوع بر اثر بیماری کولیت اولسراتیو باشد، تغییر رژیم غذایی بسیار موثر خواهد بود. از خوردن شکر تصفیه شده، کافئین، الکل، نوشابه‌ های گازدار و غذا‌های تند اجتناب کنید و آنها را با غذاهایی که دارای اسید‌های چرب امگا ۳ و پروبیوتیک‌ ها هستند جایگزین کنید. زردچوبه به صورت مکمل و ادویه می تواند خون تازه در مدفوع را از بین می برد. اما استرس می تواند این بیماری را تشدید کند. پس بهتر است تا می توانید استرس خود را کنترل کنید و از روش های کاهش استرس استفاده کنید.

خون تازه در مدفوع به خاطر بواسیر و شقاق نیز اتفاق می افتد که برای درمان بواسیر و درمان شقاق باید در زمان مناسب اقدام کنید. بواسیر با درجه بندی مختلف می تواند سطوح اطراف مقعد را دچار التهاب کند که باعث خونریزی مقعد می شود. شقاق نیز با ایجاد شکاف های کوچک می تواند در هنگام عبور مدفوع باعث زخم و اسکار در ناحیه مقعد شود و خونریزی کند. در هر یک از موارد برای درمان باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. نباید در درمان بواسیر و شقاق تعللی داشته باشید چون هر زمانی که سپری می شود وضعیت این بیماری ها وخیم تر می شود و می تواند مشکلات دیگری را برای شما ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.