خون در مدفوع کودکان زنگ هشداری برای والدین است. بچه ها در طول دوران کودکی خود در معرض انواع آسیب ها هستند و این آسیب ها می تواند آنها را در معرض بیماری های مختلف قرار دهد. البته این آسیب پذیری ها تقریبا یک چرخه طبیعی رشد کودک است. اما اتفاقات خاصی که خارج از کنترل است می تواند زنگ خطری برای والدین باشد. خون در مدفوع کودکان یکی از آن رنگ خطرهاست. ممکن است فکر شما در ابتدا به متوجه آسیب های داخلی کودکان شود و همچنین ممکن است اصلا این آسیب ها جدی نباشند. اما شما به عنوان والدین باید نسبت به هر آسیبی هوشیار باشید و بدانید این خون ها در مدفوع کودکان تان نشانه چیست.

 

چه عواملی باعث ایجاد خون در مدفوع کودکان می شود؟

در اینجا سعی می کنیم برخی از دلایل ایجاد خون در مدفوع کودکان را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

بیماری هیرشپرونگ: این بیماری معمولا در نوزادان ایجاد می شود و یک اختلال عصبی – عملکردی در ناحیه شکم نوزادان است که با آن همه یا قسمت هایی از روده بزرگ یا بخش های ابتدایی دستگاه گوارش بدون اعصاب و دچار اختلال عملکردی می‌ شوند. به خاطر بودن بافت عصبی کامل در انتهای روده، این بخش حرکت خوبی نداشته و مدفوع در پشت بخشی که اعصاب کامل ندارد جمع می شود و این بخش به صورت مزمن گشاد و بزرگ می‌ شود. این مورد باعث می شود که هیچ جنبش روده ای در نوزاد وجود نداشته باشد و کودک شروع به استفراغ کند. مدفوع در چنین مواردی با خون موجود در آنها همراه می شود.

اختلالات خون: حضور خون در مدفوع ممكن است به خاطر مشكلات راست روده نباشد، بلکه مشکل از خود خون کودک باشد. هر گونه اختلالاتی که مربوط به لخته شدن خون و یا هر گونه اختلال در تشکیل رگ های خونی می تواند برای کودک شما ایجاد مشکل کند. این مشکل می تواند به خونریزی رکتوم شود. هنگامی که چنین شرایطی ایجاد می شود، علائم آن بر روی بدن کودک ظاهر می شود و این علائم خودشان را به صورت اسهال یا خفگی ساده نشان می دهند.

دیورتیکول مکل: این بیماری یک اختلال مادرزادی است که در آن یک کیسه در نزدیکی انتهای تحتانی روده کوچک ایجاد می شود. این مشکل زمانی خودش را نشان می دهد که می خواهید بند ناف کودک را ببرید. در این مشکل، یک قطعه بند ناف می تواند به عقب برگردد و خود را در مناطق پایین تر روده کوچک کودک مخفی کند. این بند ناف شامل سلول های معده است که شروع به ترشح اسید می کند. حضور این اسید در روده باعث التهاب و زخم شده و همچنین باعث خونریزی از طریق مسیر رکتوم می شود.

پولیپ جوانان: این وضعیت به طور عمده در کودکان ۲ تا ۳ ساله تا سن ۱۰ سالگی مشاهده می شود. این پولیپ ها ساختارهای کوچکی هستند که در کنار درون کولون بر روی پوشش آن رشد می کنند. ممکن است در نگاه اول سرطانی به نظر برسند، اما لزوما چنین نیستند. به طور کلی، عبور مدفوع از این پولیپ ها منجر به تجزیه آنها شده و باعث خونریزی می شود که دردی ندارد.

علت خون در مدفوع کودکان

اسهال عفونی: این مشکل به صورت زیادی در کودکان و بزرگسالان به طور یکسان تجربه می شود. عامل این بیماری نیز مصرف هر گونه مواد غذایی است که توسط باکتری های خارجی و مضر، انگل ها و یا حتی ویروس ها آلوده شده اند، این مواد غذایی خود را به دستگاه گوارش می رسانند و آن را آلوده می کنند. اسهال عفونی می تواند منجر به خونریزی رحم نیز شود و نوزادان تازه متولد شده را در معرض خطر جدی قرار دهد.

تغذیه با شیر مادر: بله، تغذیه با شیر مادر ممکن است سبب ایجاد خون در مدفوع شود. با این حال، خون متعلق به کودک نیست بلکه خون مادر است. این معمولا در مورد مادرانی است که نوک سینه های آنها خشک می شوند. هنگامی که نوزاد می خواهد از شیر مادر بنوشد، سینه های خشک ترک برداشته و باعث خونریزی می شوند و از طریق مکش به بدن نوزاد منتقل شود. ممکن است فقط چند قطره باشد اما خودش را در مدفوع کودک نشان خواهد داد.

سندرم روده تحریک پذیر: این مشکل با IBS شناخته می شود و در بسیاری از کودکان و برخی از بزرگسالان دیده شده است. این وضعیتی است که در آن تحرک روده به صورت نامنظم در می آید و منجر به یبوست و اسهال می شود. این اسهال دائمی و حرکت نیروی عضلات روده می تواند تولید چرک کرده و سلول های خونی را آلوده کند و خونریزی در دستگاه رکتوم شروع شود.

بیماری کرون: این بیماری بیشتر از یک عفونت ساده است که به بخش داخلی دستگاه گوارش حمله می کند. همچنین به عنوان یک نوع کولیت شناخته می شود، عفونت موجب زخمی شدن دستگاه گوارش شده و منجر به التهاب شدید در آنجا می شود. این زخم ها می توانند در حین عبور مدفوع ایجاد شکستگی کنند، و در نتیجه خون در ناحیه تناسلی همراه با اسهال ظاهر شود.

حساسیت به شیر یا سویا: حساسیت داشتن نسبت به محصولات لبنی، به ویژه آنهایی که از گاو به دست می آیند، می تواند به مدفوع خونین منجر شود. برخی کودکان به مخلوط شیر گاو یا شیر سویا، واکنش نشان می دهد و در بدن آنها عفونت های ایجاد می شود. این عفونت ها باعث استفراغ نوزاد، اسهال و خونریزی شدید می شود.

شقاق مقعد: شقاق ها با ایجاد شکاف ها یا بریده ها در پوشش داخلی و یا حتی در اطراف مقعد کودک خود را نشان می دهد و می تواند هنگام باعث خونریزی شوند. شقاق می تواند بر اثر یبوست و فشار خون ناشی از آن باشد، و این فشارها و یبوست منجر به ظاهر شدن خون در مدفوع کودکان شما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.