وبلاگ

خون روشن در مدفوع کودکان

خون روشن در مدفوع کودکان در اغلب کودکان بیشتر به خاطر اسهال ایجاد می شود که پس از خوردن مواد آلوده به باکتری ها و انگل ها اتفاق می افتد. در کودکانی که به یبوست مبتلا هستند، عامل این خونریزی می تواند وجود یک شقاق مقعدی باشد که هنگام عبور مدفوع باعث خونریزی می شود. به طور کلی، با افزایش میزان مصرف مایعات یا استفاده از روان کننده ها، می توان چنین شرایطی را کنترل کرد، و مدفوع کودک را شل و رقیق کرد و جلوی آسیب های بعدی به دستگاه گوارش را گرفت.

اگر منبع خونریزی در داخل دستگاه گوارش باشد، پزشک با اندوسکوپی دلیل اصلی آن را پیدا خواهد کرد و درمان مناسب را تجویز می کند. برای درمان عفونت، می توان با کمک داروهای خاصی این عفونت را کنترل کرد و آنها را از بین برد. همچنین با کمک لیزر درمانی، یا تکنیک های انعقادی الکتریکی، جلوی خونریزی ناحیه های داخلی گرفته می شود. در موارد بدتر ممکن است نیاز به جراحی باشد. معمولا پلیپ ها با کمک اندوسکوپ به صورت غیرتهاجمی حذف می شوند.

معمولا برای جلوگیری از خونریزی های بعدی داروهایی تجویز می شود تا از تکرار شیوع خونریزی جلوگیری شود. چنین داروهایی باعث نرم شدن مدفوع شده و حرکت روده را آسانتر می کنند و همچنین جلوی عفونت، زخم و غیره را می گیرند.

درمان خون روشن در مدفوع کودکان

اگر می خواهید خونریزی کودکان را در خانه مداوا کنید و یا اینکه حداقل آن را کم کنید، بهتر است به چند نکته زیر به خوبی دقت کنید.

سریع ترین و ساده ترین راه برای جلوگیری از شیوع خون در مدفوع، استفاده از یک حمام آب گرم است. یک وان را با آب گرم پر کنید و کودک تان را درون آن بگذارید به طوری که قسمت پایین بدن کودک کاملا در آب غوطه ور شود. افزودن کمی محلول ضدعفونی کننده در آب حمام کمک می کند تا باکتری های بیرونی از بین بروند و همچنین باعث کاهش درد ناحیه خونی می شود.

اگر یبوست و فشارها باعث شقاق در کودک تان شود، توصیه می کنیم از یک بسته یخ در اطراف ناحیه مقعد استفاده کنید. استفاده از کیسه سرد برای ۵ تا ۱۰ دقیقه می تواند درد کودک تان را سریع تر تسکین دهد.

در طول حمام روزانه، هنگام تمیز کردن ناحیه مقعد، مراقبت های ویژه ای را در نظر بگیرید. از پارچه و حوله نرم برای خشک کردن بدن کودک تان استفاده کنید، همچنین اطمینان حاصل کنید که همه ناحیه آلوده را کاملا تمیز و پاک کرده اید تا جلوی عفونت های بیشتر را گرفته باشید.

تا زمانی که خون روشن در مدفوع کودکان متوقف نشده، بهتر است از پوشک برای کودک تان استفاده نکنید. بودن خون روشن در مدفوع در داخل پوشاک، آن را غیربهداشتی و مستعد ابتلا به عفونت می کند. اگر پوشک مورد نیاز است، حتما زود زود آن ها را عوض کنید.

نوشیدن آب کافی برای تسکین درد اهمیت بسیاری دارد. به کودک تان در طول روز چند مرتبه آب بنوشانید تا مدفوع کودک تان نرم تر شده و به عبور مدفوع از مجرای مقعد راحت شود. تحرک روده را هم می توانید با انتخاب رژیم غذایی فیبردار کنترل کنید.

اگر درمان خانگی نتواند خون ایجاد شده در مدفوع را از بین ببرد، بهتر است به دنبال مشاوره پزشکی برای درمان مشکل خون روشن در مدفوع کودک تان باشید. اگر علائم زیر را متوجه شوید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

  • آسیب در ناحیه مقعدی
  • درد شدید در شکم و استفراغ خونی
  • مدفوع زیاد با رنگ تیره به همراه خون زیاد
  • تب دار بودن کودک

مشاهده خون در مدفوع در کودکان ترسناک است، اما غیر عادی نیست. دلایل آن معمولا بر اثر رژیم غذایی نامناسب یا عفونت خارجی است. با دانستن علائم و تشخیص درست آنها در زمان مناسب می توانید از آسیب های جدی به کودک تان پیشگیری کنید. برای هر گونه مشاوره و کسب اطلاعات می توانید با همکاران ما در دکتر درد در سایت drdard.ir در ارتباط باشید و هر سوالی را در مورد بیماری گوارشی کودک تان داشتید با آنها در میان بگذارید و بهترین جواب را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد اعتبار سنجی *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا