برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟

 در وبلاگ

بواسیر یا هموروئید در داخل یا در خارج مقعد ظاهر می شود و با توجه به اینکه ناحیه بروز آن کجا باشد به بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم می شود. این بواسیرها دارای چه درجه هستند که درجات ۱ و ۲ آن مربوط به بواسیر داخلی و درجه های ۳ و ۴ مربوط به بواسیر خارجی است.

در درجه اول بواسیر در داخل مجرای مقعد بوده و معمولا هیچ دردی ندارد و بیمار فقط شاهد خونریزی اندکی بعد از اجابت مزاج است. در درجه دوم بواسیر با دفع مدفوع به بیرون می آید و بعد از تمام شدن اجابت مزاج خودش به داخل مجرای مقعدی کشیده می شود, در این مرحله معمولا خونریزی وجود ندارد و ممکن است کمی درد خفیف احساس شود. در مرحله سوم بواسیر کاملا به بیرون می آید و خودش به صورت خو به خود به درون کشیده نمی شود و برای هدایت آن به درون مقعد نیاز است از دست تان کمک بگیرید. در مرحله چهارم که حادترین مرحله بواسیر است, بواسیر کاملا بیرون می زند و با دست نیز به درون مقعد هدایت نمی شود و در بیرون مقعد باقی می ماند و درد و خونریزی زیادتری نسبت به درجات قبلی دارد.

در درجه های سوم و چهارم به خاطر بیرون زدگی بواسیر, بیمار سوزش, خارش و درد زیادی را تحمل می کند و در برخی مواقع ممکن است بی اختیاری مدفوع نیز به آنها اضافه شود. در این درجات بواسیر رگ های مقعدی متورم و ملتهب می شوند و به صورت زائده ای دردناک از مقعد به بیرون می زنند. از علت های شایع این مورد یبوست های مداوم و بی نظمی عملکرد روده است. البته فشار آوردن زیاد برای تخلیه مدفوع به این رگها فشار می آورد و بیماری را تشدید می کند.

در مراحلی که بیرون زدگی بواسیر بدون خونریزی است و با دست به راحتی به داخل مقعد هدایت می شود, درمان نیز آسان تر است و تنها کاری که برای مداوا باید کرد این است که از یبوست شدن جلوگیری کنید. برای این کار هم باید از غذاهای فیبردار یا ملین ها استفاده کنید تا مدفوع شما شل تر شود و به راحتی تخلیه شود و هیچ فشاری به رگهای مقعدی وارد نکند. اما برای درمان بیرون زدگی هایی که شدیدتر است نیاز به درمان های پزشکی حرفه ای مانند جراحی و لیزر درمانی است.

درمان بیرون زدگی بواسیر با لیزر

درمان بیرون زدگی بواسیر

از لیزر درمانی برای درمان بواسیرهای درجه ۱ و ۲ نیز می توانید استفاده کنید. در این مراحل بواسیر بیمار تنها با کمتر از یک ساعت لیزر درمانی می تواند به بیماری خودش غلبه کند و از شر خونریزی و دردهای بواسیر خلاص شود. این روش درمانی برای این مراحل بواسیر به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام می شود و نیاز به استراحت و بستری شدن هم ندارد.

در درجه ۱ بواسیر فقط نشانه های خونریزی و مشاهده خون در مدفوع بسیار شایع است, چون در این درجه رگهای مقعدی هنوز بزرگ نشده اند و بیرون زدگی خاصی نیز ندارد. بسیاری از بیماران به این درجه بواسیر اهمیت نمی دهند و منتظر می مانند تا بواسیر به مراحل حادتر و وخیم تر کشیده شود. در بواسیر درجه ۲ که با درد و خونریزی کمی همراه است, رگها در هنگام دفع مدفوع بیرون زدگی دارند ولی به خاطر اینکه هنوز عضله های جداره مقعد و محل خروجی مقعد محکم تر هستند می توانند بواسیر را به درون بکشند.

اما برای بیمارانی که به بواسیر درجه ۳ و ۴ مبتلا شده اند بهترین درمان استفاده از جراحی لیزری است. درمان بواسیر با لیزر در این مرحله به همراه جراحی انجام می شود و در واقع کار جراحی را راحت تر و آسان تر و سریعتر می کند. در درجه سوم بواسیر, رگهای مقعدی بیمار کاملا به حالت بیرون زدگی در می آیند و با دست به درون هدایت نمی شوند و درد و خونریزی زیادی دارند. در درجه چهارم بواسیر نیز بیرون زدگی بواسیر به هیچ نحوی به درون کشیده نمی شود و درد و خونریزی زیادتری نیز دارد و بسیار اذیت کننده است.

 

 

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

تماس و دریافت نوبت