برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟ بواسیر یا هموروئید در داخل یا در خارج مقعد ظاهر می شود و با توجه به اینکه ناحیه ظاهر شدن آن کجا است, به بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم می شود. این بواسیر ها دارای چند درجه هستند که درجات ۱ و ۲ آن مربوط به بواسیر داخلی و درجه های ۳ و ۴ مربوط به بواسیر خارجی است.

۱- در درجه اول, بواسیر در درون مجرای مقعد است و معمولا هیچ دردی ندارد و بیمار فقط شاهد خونریزی کمی بعد از اجابت مزاج است.

۲- در درجه دوم, بواسیر با دفع مدفوع به بیرون می آید و بعد از تمام شدن اجابت مزاج خودش به داخل مجرای مقعدی کشیده می شود, در این مرحله معمولا خونریزی وجود ندارد و ممکن است کمی درد خفیف احساس شود.

۳- در مرحله سوم, بواسیر کاملا به بیرون می آید و خودش به صورت خود به خود به داخل کشیده نمی شود و برای هدایت آن به درون مقعد نیاز است از دست تان کمک بگیرید.

۴- در مرحله چهارم, که حادترین مرحله بواسیر است, بواسیر کاملا بیرون می آید و با دست نیز به درون مقعد هدایت نمی شود و در بیرون مقعد باقی می ماند و درد و خونریزی زیادتری نسبت به درجات قبلی دارد.

در درجه های سوم و چهارم به خاطر بیرون زدگی بواسیر, بیمار احساس سوزش, خارش و درد زیادی را تحمل می کند و در برخی مواقع ممکن است بی اختیاری مدفوع هم به آنها اضافه شود.

در این درجات بواسیر رگ های مقعدی متورم و ملتهب می شوند و به صورت زائده ای دردناک از مقعد به بیرون می زنند. از علت های شایع این مورد, یبوست های مداوم و بی نظمی عملکرد روده است. البته فشار آوردن زیاد برای تخلیه مدفوع هم بیماری را تشدید می کند.

برای درمان بیرون زدگی بواسیر در مراحلی که بیرون زدگی بواسیر بدون خونریزی است و با دست به راحتی به داخل مقعد هدایت می شود, تنها کاری که باید بکنید این است که یبوست نشوید.

برای این کار هم باید از غذاهای فیبردار یا ملین ها استفاده کنید تا مدفوع شما شل تر شود و به راحتی تخلیه شود و هیچ فشاری به رگ های مقعد وارد نکند. اما برای درمان بیرون زدگی هایی که شدیدتر است نیاز به درمان های پزشکی حرفه ای مانند جراحی و لیزر درمانی است.

برای درمان بیرون زدگی بواسیر چه باید کرد؟
درمان بیرون زدگی بواسیر با لیزر

درمان خانگی بیرون زدگی بواسیر

از لیزر درمانی برای درمان بواسیرهای درجه ۱ و ۲ نیز می توانید استفاده کنید. در این مراحل بواسیر, بیمار تنها با کمتر از یک ساعت لیزر درمانی می تواند به بیماری خودش غلبه کند و از شر خونریزی و دردهای بواسیر خلاص شود. این روش درمانی برای این مراحل بواسیر به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به استراحت و بستری شدن هم ندارد.

در بواسیر درجه ۱ بواسیر فقط نشانه های خونریزی و مشاهده خون در مدفوع بسیار شایع است, چون در این درجه رگ های مقعدی هنوز بزرگ نشده اند و بیرون زدگی خاصی نیز ندارد.

بسیاری از بیماران به این درجه بواسیر اهمیت نمی دهند و منتظر می مانند تا بواسیر به مراحل حادتر و وخیم تر کشیده شود. در بواسیر درجه ۲ که با درد و خونریزی کمی همراه است, رگ ها در هنگام دفع مدفوع بیرون زدگی دارند ولی به خاطر اینکه هنوز عضله های جداره مقعد و محل خروجی مقعد محکم تر هستند می توانند بواسیر را به درون بکشند.

اما برای بیمارانی که به بواسیر درجه ۳ و ۴ مبتلا شده اند بهترین درمان استفاده از جراحی لیزری است. درمان بواسیر با لیزر در این مرحله به همراه جراحی انجام می شود و در واقع کار جراحی را راحت تر و آسان تر و سریعتر می کند.

در درجه سوم بواسیر, رگ های مقعدی بیمار کاملا به بیرون می آیند و با دست به درون هدایت نمی شوند و درد و خونریزی زیادی دارند. در درجه چهارم بواسیر هم بیرون زدگی بواسیر به هیچ نحوی به درون کشیده نمی شود و درد و خونریزی زیادتری نیز دارد و بسیار اذیت کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.