درمان دارویی بواسیر بهتر است فقط با تجویز و نظارت دکتر متخصص بواسیر انجام شود تا اگر هر یک از داروها عارضه خاصی برای بیمار داشته باشند زودتر نسبت به رفع آن عارضه اقدام شود. اگر با درمان خانگی و سنتی و همچنین با تغییر سبک زندگی نتوانید بواسیر را کنترل کنید، در مرحله بعدی می توانید روش درمان دارویی بواسیر را نیز امتحان کنید. البته باید این کار را زیرنظر یک پزشک متخصص انجام دهید و از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنید. زیرا انتخاب داروی مناسب برای بواسیر، به نوع و میزان رشد بواسیر وابسته است و تشخیص این موارد نیز در حیطه تخصص پزشک است.

هدف از درمان دارویی بواسیر، کنترل علائم ظاهر شده بیماری است. در واقع مصرف این داروها می توانند علائم اذیت کننده بواسیر را کنترل کنند و ربطی به درمان کامل بواسیر ندارند. شما برای درمان کامل نیاز به روشهای پزشکی بواسیر دارید که این مورد نیز باید با تشخیص و نظر پزشک متخصص انجام شود. اما برای کاهش درد و علائم این بیماری می توانید از داروهای تجویزی پزشک استفاده کنید. معمولا این داروها شامل قرص، شیاف و کرم موضعی است.

در ادامه به برخی از این داروهای تجویزی که برای درمان بواسیر مفید هستند را بیان می کنیم تا شناخت خوبی از این داروها داشته باشید. اما باز تاکید می کنیم برای استفاده از هر یک از این داروها باید با یک پزشک متخصص یا یک سایت معتبر این موضوع مانند سایت دکتر درد drdard.ir مشورت کنید.

درمان دارویی بواسیر

داروهای استروئیدی: این دسته از داروها برای درمان بواسیر خارجی مناسب هستند و معمولا به صورت پماد و کرم در داروخانه ها موجود هستند. این داروها باعث کم شدن التهاب و خارش در محل آسیب دیده می شود، اما نمی توانند درد را به طور کامل کم کنند.

داروهای بی حس كننده موضعی: این داروها نیز به صورت پماد و شیاف در داروخانه ها موجود هستند و باز برای بواسیر خارجی مناسب اند. این داروها نیز درد را با بی حس کردن ناحیه آسیب دیده کمتر می کنند.

داروهای قابض كننده: این داروها هم برای درمان بواسیر داخلی و هم بواسیر خارجی مناسب هستند و ناحیه آسیب دیده را خشک نگه می دارند، که این کار باعث کاهش التهاب، و کمتر شدن سوزش و خارش می شود.

داروهای محافظت كننده: شکل این داروها بسیار متنوع است، در بسیاری از داروخانه ها این داروها به صورت کرم، پماد و شیاف موجود هستند و برای درمان بواسیر داخلی و خارجی مناسب اند. کاری این داروها می کنند آن است که یک سطح نگهدارنده روی پوست ناحیه آسیب دیده می کشند و از پوست در مقابل ترشح های مقعدی محافظت می کنند. این کار باعث می شود تا التهاب، خارش و سوزش در نواحی اطراف مقعد کمتر شود.

داروهای تجویزی که برای درمان بواسیر

عوارض داروهای بواسیر

نباید داروهای استروئیدی را بیشتر از دو هفته به صورت منظم مصرف کنید، زیرا این کار باعث نازکی پوست اطراف مقعد می شود و می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین داروهای قابض كننده برای کسانی که بیماری قند دارند، یا فشار خون بالا و پروستات دارند کمتر توصیه می شود و در صورت مصرف بهتر است زیرنظر پزشک این کار را انجام دهید.

همه داروهای بواسیر راهی برای درمان بواسیر نیستند و تنها برای کاهش علائم بیماری مفید هستند. پس در صورتی که بعد از مصرف یک هفته ای، علائم تغییری نکردند و در ناحیه معقد خونریزی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان درست و حسابی برای بواسیر شما انجام شود.

در همه شرایط به بهداشت مقعد خود اهمیت بدهید و سعی کنید این ناحیه را خشک نگهدارید. این کار نشانه های بواسیر را کم می کند. برای شستشوی بهتر می توانید از صابون های ملائم و بدون عطر استفاده کنید.

در صورتی که هر یک از این داروها را مصرف کردید و بعد از مصرف متوجه شدید که خارش و قرمزی بیشتر شده، به احتمال زیاد شما به این داروها آلرژی و حساسیت دارید. پس بهتر است مصرف این داروها را متوقف کنید و محل را با آب ولرم و صابون بدون عطر شستشو دهید و ناحیه مورد نظر را به صورت کامل خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.