درمان سنتی بواسیر معمولا در ابتدای شروع بیماری یک روش موثر برای کنترل هموروئید است; درمان گیاهی بواسیر در قدیم متداول بوده است. از این روشها می توانید برای کنترل بواسیر و همچنین برای پیشگیری از مبتلا شدن به هموروئید استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این روش ها درمان قطعی بواسیر نیستند و برای درمان قطعی باید به پزشک مراجعه کنید!

البته بهتر است این روش های سنتی بواسیر نیز با نظارت و نظر پزشک متخصص انجام شود. در ادامه سعی می کنیم مواردی از این روش های درمان سنتی بواسیر را به صورت مختصر توصیح دهیم.

محل آلوده شده را به مدت یک ربع در آب گرم خیس کنید این کار را هر روز و سه مرتبه تکرار کنید. بعد از این مدت ناحیه مورد نظر را با حوله نرم و در صورت موجود با سشوار به آهستگی خشک کنید.

خارش ها و التهاب های بواسیر با کیسه های یخ کم می شود. در صورتی که موثر نبود می توانید کیسه آب داغ را امتحان کنید.

درمان سنتی بواسیر با سرکه سیب
سرکه سیب برای درمان بواسیر

سرکه سیب نیز یک مورد خوب برای کم کردن تورم بواسیر است. سرکه سیب التهابات و خارش های بواسیر داخلی و خارجی را کمتر می کند. اول ناحیه را تمیز کنید، بعد کمی سرکه سیب را به پارچه کتان بزنید و آن را به ناحیه مورد نظر بمالید. طبیعی است که سوزش زیادی را احساس خواهید کرد اما بعد از مدتی همه سوزش ها و خارش ها از بین می روند. این کار را چند بار در روز انجام دهید. برای بواسیر داخلی می توانید از نسخه خوراکی سرکه سیب نیز استفاده کنید. یک قاشق چایخوری سرکه را با یک لیوان آب میل کنید. این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید.

تا می توانید آب بنوشید. دست کم نوشیدن شش لیوان آب در روز می تواند موثر باشد. مشروبات الکلی تاثیر بدی دارند پس از خوردن آنها اجتناب کنید. در صورتی که از داروهای مکمل خاصی را مصرف می کند روزانه هشت لیوان آب بنوشید.

در فصل های تابستان به هیچ وجه لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ باعث عرق کردن شما می شود و خارش و التهاب بواسیر را بیشتر می کند.

مصرف میوه های طبیعی برای درمان بواسیر

یبوست اصلی ترین علت بواسیر است، باید تا می توانید از یبوست دوری کنید. بهترین راه دوری از آن استفاده از مواد غذایی فیبردار و ورزش منظم است. راه های ارائه شده در درمان سنتی بواسیر نیز کاری به جز این نمی کنند یعنی باعث می شوند تا شما به یبوست مبتلا نشوید. میوه های زیادی هستند که می توانند جلوی یبوست را بگیرند و بواسیر شما را درمان کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره مصرف این میوه ها، حتما لازم است که از یک دکتر متخصص بواسیر یا یک سایت معتبر بواسیر مانند دکتر درد drdard.ir در زیر به مواردی از آنها اشاره می کنیم.

انجیر خشک: چند انجیر خشک را با آب گرم شستشو دهید وشب آن را خیس کنید. صبح انجیر و آبی که انجیر در آن خیس خورده را بخورید. خوردن انجیر موقع عصر هم خیلی اثر دارد. استفاده از انجیر هنگامی اثر زیادی دارد که چندن هفته پشت سرهم خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر سبب تحریک روده می شود.

چای کیسه ای: یک چای کیسه ای را در یک فنجان آب داغ بگذارید، بعد از چند لحظه کیسه را از درون آب در بیاورید و بگذارید خنک شود و بعد کیسه چای را به مدت ده دقیقه روی رگ های متورم قرار دهید. این کار را دو تا سه مرتبه در روز انجام دهید.

تربچه: مخلوط صد میلی گرم از تربچه رنده شده و یک قاشق عسل و یا نوشیدن آب این سبزی دو مرتبه در روز درحدود ۶۰ الی ۹۰ میلی گرم در درمان بواسیر موثر است. یا می توانید تربچه سفید را با شیر ترکیب کنید تا به صورت خمیر درآید استفاده آن در محل درد باعث کم شدن تورم و درد می شود.

شلغم: آب برگ شلغم را بگیرید و ۱۵۰ میلی گرم آن را مصرف کنید. خوردن میوه های خام و سبزیجات در کنار آن بسیار موثر است. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی و اسفناج و هویج مخلوط کنید و بخورید.

کدو: سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط کرده و هر روز صبح بخورید و خمیر ریشه گیاه را هم برای نتیجه بهتر می توانید استفاده کنید.

درمان سنتی بواسیر

نشستن در وان حمام دارای جوشانده پوست درخت بلوط: برای تدارک این درمان اندکی پوست درخت بلوط را در حدود دو لیتر آب بجوشانید و بعد از روی حرارت بردارید و نیم ساعت فرصت بدهید تا خنک شود. بعد تقریبا پنج لیتر آب دیگر را هم گرم کنید و با جوشانده پوست درخت بلوط داخل وان یا یک تشت بریزید. بعد از آماده شدن نسخه داخل وان، در آن بنشینید به طوری که نشیمنگاه شما به طور کامل داخل آب باشد و نیم ساعت تا چهل دقیقه در همان حالت بمانید؛ این روش درمانی سریع نتیجه اثر خود را نشان خواهد داد.

زنجبیل: نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را بایک قاشق چایخوری آبلیموی تازه و نعناع و یک قاشق عسل ترکیب کنید.

پیاز: در بواسیر خونی استفاده از پیاز خیلی خوب است. تقریبا سی گرم آن را در آب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن بیفزایید و دو مرتبه در روز استفاده کنید؛ بعد از چند روز عوارض بواسیر یا هموروئید کم می شود.

دانه کنجد: بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی دربیاید. آن را با آب به شکل خمیر در بیاورید و برای درمان بواسیر می توانید آن را با کره مصرف کنید.

هلیله کابلی: این میوه باید درروغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ بعد آنرا پودر کرده و نگهداری کنید. نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب باعث حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح می شود. گس بودن میوه باعث از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیر میوه در روغن برای مصرف خارجی موثر است.

سیر: برای درمان بواسیر تعدادی سیر را خوب له کنید و درون مقدار اندکی آب بریزید، حالا پنبه ای را به آن آغشته کنید و مستقیما روی محل مورد نظر بگذارید.

آب نارگیل: مطالعات و تحقیقات ثابت کرده است که نوشیدن روزی دو بار آب نارگیل به خصوص نارگیل نارس نارس برای درمان خونریزی های هموروئیدی بسیار موثر است. آب نارگیل عالی است حتی اگر هموروئید کهنه و سرسختی داشته باشید.مصرف آب نارگیل هیچ عارضه ی جانبی ندارد. برای درمان بواسیر، می توانید روغن نارگیل را مستقیما بر روی ناحیه ی مورد نظر بمالید و پس از مدتی آن را آب بشویید؛ و سپس آن ناحیه را با ملایمت و به طور کامل خشک کنید.

آب آلوئه ورا: با استفاده از چهار قاشق غذاخوری آب آلوئه ورای تازه در روز یا حداقل مصرف نوشیدنی های آماده آلوئه ورا می توانید بواسیر خود را درمان کنید.

آب لیمو: برای رفع سریع و درمان بواسیر آب یک لیمو را در یک لیوان شیر داغ بچکانید و آن را هر سه ساعت یک بار میل کنید. یا اینکه تکه پنبه ای را کاملا به آب لیمو آغشته کنید و روی ناحیه مورد نظر بمالید، احساس سوزش خواهید کرد ولی برای درمان باید تحمل کنید. یا اینکه می توانید عرق نعناع، عسل، آب زنجبیل، و آب لیمو را با یکدیگر ترکیب کنید و روزی یک مرتبه بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.