درمان شقاق مقعدی در بیشتر موارد نیازی به درمان گسترده ندارد روش ساده درمان شقاق با لیزر نیز انجام می شود که بدون درد است و بدون بستری شدن و کم هزینه. اما باید در نظر داشت با این حال در صورت درمان نشدن شقاق مقعدی تروما یا آسیب های وارد به ناحیه مقعد می تواند کانال مقعدی را پاره کند و یک شکاف در ناحیه رکتوم ایجاد کند. هدف درمان شقاق این است که درد و ناراحتی را از بین ببرید و ناحیه زخمی شده را التیام بخشید. شقاق حاد در افراد بیش از ۶ هفته طول نمی کشد و معمولا با مراقبت از خود به صورت خود به خود درمان می شود. اما شقاق مزمن در افراد طولانی تر از ۶ هفته است و ممکن است برای درمان شقاق نیاز به دارو یا جراحی داشته باشند.
درمان نشدن شقاق مقعدی تروما یا آسیب های وارد به ناحیه مقعد می تواند کانال مقعدی را پاره کند
درمان خانگی شقاق

درمان خانگی شقاق

برخی از درمان های خانگی می تواند به بهبود شقاق و تسکین دردهای آن کمک کند و نشانه های ناراحت کننده شقاق را از بین ببرد. شما می توانید یک شقاق مقعدی را در خانه درمان کنید:
 • اگر شقاق شما به علت یبوست یا اسهال باشد، می توانید عادت های غذایی خود را برای کاهش فشار بر روی کانال مقعد تغییر دهید. این تغییر عادت می تواند در از بین بردن علائم شقاق و بهبودی بسیاری از شما تاثیرگذار باشد.
 • در طول روز مقدار زیادی مایعات بدون کافئین مصرف کنید. (الکل و کافئین بیش از حد می تواند منجر به کم آبی شود.)
 • رژیم غذایی غنی از فیبر برای جلوگیری از یبوست بسیار تاثیرگذار است، شما باید هر روز ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر مصرف کنید. شما می توانید به تدریج میزان فیبر هایی که می خورید را افزایش دهید. سبوس گندم، سبوس جو، دانه های کامل، از جمله برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر، و پاستای کل دانه، غلات و نان، نخود و لوبیا، مرکبات، آلو و آب آلبالو دارای فیبر خوبی هستند.
 • اگر نمی توانید فیبر کافی را از مواد غذایی دریافت کنید، سیب زمینی را بخورید. سیب زمینی می تواند مدفوع را نرم و راحت کند. برای جلوگیری از گاز معده و کمردرد، به تدریج میزان مکمل فیبر را افزایش دهید.
 • در صورت اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی، مکمل های ضدبارداری ممکن است به شما کمک کند. قبل از مصرف هر نوع مسهل، از پزشک خود مشورت بگیرید تا از مناسب بودن آنها مطمئن شوید.
 • دستشویی رفتن را از یاد نبرید. نادیده گرفتن اجابت مزاج و تخلیه روده ها بعدا می تواند منجر به یبوست شود. مدفوع ممکن است شفت تر شده و هنگام عبور باعث درد و پارگی در ناحیه مقعد شود.
 • فشار بیش از حد و نشستن بیش از اندازه در هنگام اجابت مزاج نیز بد است و می تواند به کانال مقعد فشار بیاورد.
 • پس از هر حرکت روده، ناحیه مورد نظر را به آرامی تمیز و خشک کنید.
 • از مواد حساس به پوست مانند صابون های معطر یا حمام های حباب دار اجتناب کنید.
 • راه کارهای درمان یبوست مزمن یا اسهال طولانی مدت را از پزشک تان بپرسید.
 • حمام آب گرم، می تواند به بهبودی شقاق مقعدی کمک کند. با خیس کردن بخش رکتال در یک وان آب گرم – دو تا سه بار در روز برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه – شما می توانید شقاق ها را تمیز کنید و جریان خون را بهبود دهید و همچنین اسفنکتر مقعد را آرام کنید.
با انجام این عادت ها برای چند هفته تا چند ماه معمولا شقاق شما را بهبود می دهد. اما وقتی این راهکارها موثر نباشد، از پزشک خود در باره سایر روش ها درمانی بپرسید.
 

درمان دارویی شقاق

درمان دارویی شقاق زمانی تجویز می شود که دیگر روش های خانگی نمی توانند درد شقاق را کنترل کنند. اما توجه داشته باشید که این داروها دارای عوارضی هستند که باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید و راه های جلوگیری از عوارض آنها را نیز از وی بپرسید. پودر نیترات: پزشک ممکن است برای کمک به افزایش جریان خون در کانال مقعد و اسفنکتر این دارو را برای شما تجویز کند، که باعث می شود شقاق زودتر درمان شود. اما این دارو ممکن است با برخی عوارض جانبی مثل سردرد، سرگیجه و فشار خون پایین همراه باشد. پماد نیترات نباید ۲۴ ساعت بعد از مصرف داروهای ناتوانی ناباروری مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس) و یا ورداآنفیل (لویترا) استفاده شود. مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروهای باعث کاهش فشار خون می شوند. عوارض جانبی این داروها نیز سردرد است. همچنین می توانید مسدود کننده های کانال های کلسیم را به صورت قرص نیز برای درمان شقاق مقعدی استفاده کنید، زودتر بهبود می یابید اما ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشند. تزریق بوتاکس: وقتی که درمان های موضعی موثر نباشند، گاهی اوقات تزریق بوتاکس نوع A به اسفنکتر مرحله بعدی درمان است. تزریق بوتاکس به طور موقت عضلات اسفنکتر را فلج می کند، از بین بردن درد و سریع تر شدن زمان بهبودی در ۶۰ تا ۸۰ درصد بیماران با این روش گزارش شده است. ممکن است قادر به کنترل حرکت روده یا گاز معده نباشید، اما این موارد موقتی است. دوز این تزریق ها بسیار کم است، بنابراین خطر ابتلا شدن به مسمومیت های بوتولیسم را نخواهید داشت.
درمان شقاق با لیزر بسیار ساده است
درمان شقاق با لیزر

عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق در صورتی انجام می شود که دیگر درمان خانگی و درمان دارویی برای شقاق موثر نیستند و شقاق به مرحله ای رسیده که با این روش ها درمان نمی شود. عمل جراحی شقاق رایج، اسفنکتروتومی داخلی جانبی (LIS) نامیده می شود، که شامل ایجاد برش های کوچک در عضله اسفنکتر مقعد است. این عمل درد و فشار شقاق را کاهش می دهد و باعث می شود که شقاق درمان شود. درد عمل جراحی شقاق معمولا خفیف است. این درد کمتر از خود شقاق است. عمل جراحی ممکن است باعث عدم توانایی موقت کنترل گاز معده، نشت مدفوع یا عفونت باشد. در بیشتر موارد، بهبود کامل شقاق در ۸ هفته بعد جراحی شقاق اتفاق می افتد.  

درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق با لیزر بسیار ساده است و کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. درمان شقاق با لیزر بدون هیچ برش، پانسمان و یا جراحی پیچیده ای انجام می وشد و از موارد بی حس کننده موضعی برای عمل استفاده می شود. بسیاری از بیماران در همان روز عمل می توانند مرخص شوند و درد ۹۰ درصد بیمارها بعد از عمل با لیزر حذف می شود.، درد بقیه ۱۰ درصد هم چند هفته ای با استراحت حذف می شود. در مدت استراحت سیستم بدن یک لایه ضخیم پوست بر روی شقاق می کشد، تا شقاق به صورت کامل از بین برود. درمان شقاق با لیزر با مقدار خون داخلی بیمار تطبیق داده می شود. این مطابقت به مجراهای سالم مقعد اطمینان می‌ دهد تا در خونرسانی خود دچار مشکل نشوند و باعث ایجاد عارضه کم خونی در بیمار نشوند. ​ لیزر برای عمل اسفنکتروتومی داخلی نیز به کار می رود که بدون خونریزی است و زخم فیبروز مزمن مقعد با این عمل به صورت کامل حذف می شود. درمان شقاق با لیزر دردهای درازمدت شما را از بین می برد و زمان بهبودی سریعتر و نقاهت کمتری را دارد.  ​ درمان شقاق با لیزر در حالت کلی عوارض جانبی ندارد ولی در مواردی نادر می تواند باعث توسعه فیستول، ​عفونت، بی‌ اختیاری کنترل مدفوع، خونریزی ​دو هفته ای باشد. البته این عوارض خیلی شایع نیست و در بسیاری از بیماران اصلا اتفاق نمی افتد. اگر هم اتفاق بیفتد بعد از مدتی حذف می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.