درمان کیست مویی با لیزر یکی از خدماتی است که در مجموعه دکتر درد انجام  می شود. کیست مویی چیست و چگونه ایجاد می شود و علائم آن را این جا بررسی می کنیم. کیست مویی در بیشتر حالات بیماری ژنتیکی است که در آن موهای بخش انتهایی ستون فقرات, به جای بیرون زدن از پوست, به بافت زیر پوست فرو می روند و باعث به وجود آمدن التهاب در این ناحیه می شوند. این فرو رفتن مو در پوست, حفره هایی را در انتهایی ستون فقرات ایجاد می کنند که رفته رفته تبدیل به کیست هایی می شوند که از خود ترشحات چرکی و درد آوری را تولید می کنند. همراه ترشح های چرکی و درد زیاد, سوراخ های کوچکی هم در این ناحیه ایجاد می شود که مواد چرکی از آن بیرون می آیند. برای اینکه درباره کیست مویی اطلاعات بیشتری بدانید ادامه این مطلب را بخوانید. کیست مویی در بیشتر حالات بیماری ژنتیکی است

کیست مویی چیست؟

در حالت کلی کیست مویی بیماری شایعی است که در بخش پایانی ستون فقرات ظاهر می شود. شخصی که به آن گرفتار می شود, شاهد برگشت مو در این ناحیه است. به این برگشت مو به داخل پوست, کیست مویی یا سینوس پیلونیدال می گویند. برای اولین بار این بیماری در خلال جنگ جهانی دوم, توسط رانندگان خوردوهای نظامی گزارش شده که به مدت زیادی در این خودروها می نشستند و ضربه های مختلفی را در ناحیه پشت تجربه می کردند.  

علائم کیست مویی یا سینوس پایلونیدال

 • عفونت و ایجاد تب و لرز و تهوع با خارج شدن ترشح چرک و خونابه
 • احساس درد با لمس کردن روی ورم در ناحیه آلوده به کیست
 • عفونت با التهاب قرمز رنگ و درد
 • آبسه با درد تحمل ناپذیر
 • تشکیل حفره های زیر پوستی در فاصله بین دو باسن و یا اندکی بالاتر از مقعد
 • ایجاد بوی بد بر اثر ترشحات
 • درد موقع نشستن
تشکیل حفره های زیر پوستی در فاصله بین دو باسن و یا اندکی بالاتر از مقعد

دلایل بروز بیماری کیست مویی

بیماری کیست مویی بر اثر دلایل مختلفی بروز می کند که در ادامه سعی می کنیم مهترین دلایل بروز بیماری کیست مویی را بیان کنیم. ژنتیک: ارثی بودن در مبتلا شدن به این بیماری خیلی مهم است. براساس مطالعات صورت گرفته اگر در یک خانواده فردی به بیماری کیست مویی مبتلا باشد احتمال اینکه سایر افراد آن خانواده هم به این بیماری مبتلا شوندَ وجود دارد. حتی ممکن است تسل های آینده این خانواده هم این ابتلا به این بیماری را تجربه کنند. افراد پر مو: به حالت کلی خطر مبتلا شدن به کیست مویی در کسانی که بدنی پر مو دارند, زیاد است. البته این مورد به اندازه ژنتیک در مبنات شدن به کیست مویی مهم نیست و می توان با رعایت موارد بهداشتی خطر ابتلا را از بین برد.  

عوامل تشدید کننده کیست مویی

عوامل مختلفی در ظاهر شدن و تشدید بیماری کیست مویی تاثیرگذار هستند. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت. کم تحرکی: با رشد روز افزون علم و ماشینی شدن کارها خیلی از افراد زندگی کم تحرکی را تجربه می کنند. و در کل زندگی انسان ها نسبت به سابق تحرک کافی را ندارد. پس با زیاد شدن کم تحرکی احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی مانند کیست مویی هم بیشتر شده است. چون در مواقع کم تحرکی یا بی تحرکی التهاب های ایجاد شده در بدن سریعتر خود را نشان می دهند. هورمونال: این مورد بیشتر در زمان های نوجوانی و جوانی خودش را نشان می دهد. زیرا در این دوره غده های ترشحی بیشتر کار می کنند و احتمال مبتلا شدن به کیست مویی هم زیادتر است. در این دوره ها میکروب هایی وارد ساختار غده ها می شود و با تورم و التهاب کار خود را شروع می کند. این التهاب ها نشانه خوبی برای متوجه شدن بیماری است. یا اینکه در بخش پایانی ستون فقرات, التهاب های بزرگ و دردناکی ایجاد می شود. در این حالت دریچه های این بخش مسدود می شود و میکروب ها و مواد ترشح شده تجمع می کنند و باعث ایجاد آبسه هایی در آنجا می شوند. این آبسه ها زمینه ساز کیست مویی هم می شود. عوامل تشدید کننده کیست مویی

روش های درمان کیست مویی

برای درمان کیست مویی روش های زیادی وجود دارد. روش درمانی ارتباط مستقیمی با میزان عفونت کیست ها دارد. در صورتی که کیست ها عفونت زیادی نداشته باشند می توان آنها را با راه های ساده و سنتی در خانه مداوا کرد. مصرف آنتی بیوتیک ها و استفاده از انواع پمادهای گیاهی از جمله این روش هاست که به درمان کیست مویی اولیه کمک می کنند. اما در صورتی که عفونت کیست ها بیشتر باشد, درمان هم سخت تر می شود. بهترین کار این است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا روش درمانی مناسب شما تشخیص داده شود. اگر کار به جراحی کشید. بهتر است بدانید که دو نوع جراحی برای درمان کیست مویی وجود دارد. جراحی باز و جراحی بسته. در جراحی باز، بعد از انجام بیهوشی, کیست مویی را از بدن بیمار بیرون می آورند اما هیچ بخیه ای به آن نمی زنند تا جای زخم ها با گذشت زمان پی شود. ولی در جراحی بسته بعد از بیرون آوردن کیست مویی جای زخم را با بخیه می بندند. پس از ده روز پزشک می تواند این بخیه ها را بیرون بکشد. در گذشته ترجیح می دادند جای زخم را ببندند ولی امروز پزشکان به این نتیجه رسیده اند که باز گذاشتن محل زخم بهتر جواب می دهد و بهتر است بیمار هر روز محل زخم باز را با آب شستشو دهد تا رفته رفته بافت جای برش داده شده ترمیم شود. ولی بهترین روش برای درمان کیست مویی استفاده از لیزر درمانی است که در ادامه سعی می کنیم موارد مهم آن را بیان کنیم. برای درمان کیست مویی روش های زیادی وجود دارد.

درمان کیست مویی با لیزر

در حال حاضر با رشد علم و فناوری های پزشکی دیگر نیازی به انجام جراحی های برشی نمی باشد. لیزر جای چاقو را گرفته است. همچنین در روش های جراحی زمان بهبوید بیماری بسیار طولانی بود که در این مدت بیمار دردهای زیادی را تحمل می کرد. ولی با روی کار آمدن روشهای لیزر درمانی دیگر نیازی به استراحت های طولانی مدت نیست. در ادامه به برتری های لیزر نسبت به روشهای قدیمی اشاره ای می کنیم.
 • برای بیهوشی از بی حسی موضعی استفاده می شود.
 • نیاز به تراشیدن زخم نیست.
 • نیاز به پانسمان جای زخم نیست.
 • درد بیمار بسیار کم می شود.
 • جراحی سرپایی انجام می شود.
 • زمان بهبودی بسیار کوتاه تر می شود.

مراقبت های پس از انجام لیزر

بعد از درمان کیست مویی با لیزر بهتر است موهای زائد آن ناحیه را هم با لیزر از بین ببرید تا در ناحیه عمل شده موی زائدی رشد نکند. این کار به کامل شدن روند درمانی بسیار کمک می کند. دکتر درد با داشتن پیشرفته ترین دستگاه های لیزر می تواند هم کیست مویی شما را درمان کند و هم موهای زائد آن ناحیه را ازبین ببرد.

دلایل بازگشت بیماری کیست مویی

برخی شرایط خاص وجود دارند که در آن شرایط احتمال بازگشت بیماری کیست مویی وجود دارد. به همین خاطر سعی می کنیم مهمترین دلایل بازگشت کیست ها را بیان کنیم.
 • خارج نشدن کامل بافت کیست ها
 • انجام نشدن لیزر برای از بین بردن موهای زائد بعد از جراحی
 • بخیه زدن
باید دقت کنید که در عمل جراحی با چاقو, ناحیه آلوده شده با برش های بسیار بزرگی باز می شود. ولی در روش لیزر فقط ریشه موها سوزانده می شود . به همین خاطر اگر کیست ها دوباره برگردند انجام دوباره عمل با لیزر بسیار راحت تر و آسان تر خواهد بود. اما این را هم به خاطر بسپارید که احتمال عود کیست مویی بعد از عمل جراحی و عمل لیزر وجود دارد. ولی در عمل لیزر احتمال بسیار کمتر می شود. بهتر است بدانید که تمام کسانی که در دکتر درد تحت درمان کیست مویی با روش لیزر قرار گرفته اند هیچگونه بازگشت کیست مویی را گزارش نداده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.