چگونه بواسیر را تشخیص دهیم – چگونه هموروئید را تشخیص دهیم: روش های تشخیص بواسیر در هر مرحله ای که باشد، با کمک معاینه چشمی و فیزیکی و اگر نیاز باشد آنوسکوپی، یعنی مشاهده درون مقعد با دستگاه ویژه، انجام می شود. در صورتی که بیمار درد داشته باشد و التهاب بیرونی در مقعد ایجاد شده باشد، بواسیر خارجی است و اگر لخته هایی در کنار بالشتک های ایجاد شده وجود داشته باشد، بواسیر ترومبوزه یا لخته ای تشخیص داده می شود. البته باید سایر بیماریهای نشیمنگاه مثل شقاق یا آبسه با معاینه دقیق رد شوند.

چگونه هموروئید را تشخیص دهیم؟

اما در صورتی که بواسیر با درد و خونریزی در هنگام اجابت مزاج همراه باشد، تشخیص پزشک، بواسیر داخلی خواهد بود. در موارد حادتر در هنگام اجابت مزاج زائده هایی از مقعد بیرون می آید. البته باید توجه کنید که در برخی مواقع بیمار می تواند بواسیر داخلی و خارجی را به صورت یکجا داشته باشد.

چگونه بواسیر را تشخیص بدهیم؟
روش های تشخیص بواسیر

چگونه بواسیر را تشخیص دهیم؟

چگونه بواسیر را تشخیص دهیم؟ همانطور که می دانید بواسیر علائم و نشانه های مشخصی دارد. بیمار با کمی دقت در نشانه ها می تواند خود بواسیر را تشخیص دهد. البته این تشخیص قطعی نیست و نشانه ها می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، پس نیاز به تایید پزشک متخصص این بیماری است تا از جدی بودن بواسیر مطمئن شوید.

مشاهده‌ خون در مدفوع یکی از نشانه های بازر بواسیر و یکی از روش های تشخیص بواسیر است. وقتی که در اجابت مزاج هستید ممکن است در کاسه توالت قطره های از خون را بر روی مدفوع خود مشاهده کنید. مقدار این خون در ابتدا کم است و اگر درمان مناسبی برای آن انجام نشود احتمال زیاد شدن خونریزی وجود دارد. پزشک با معاینه دقیق می تواند علت خونریزی را تشخیص دهد. برخی از مواقع علت خونریزی ناشی از بیماری هایی گوارشی است که با آزمایش های خاصی تشخیص داده می شود.

بیرون آمدن بالشتک و ضایعه ها از ناحیه مقعد نیز یکی از علائم شایع بواسیر است که به تشخیص بواسیر کمک می کند. این بالشتک ها براثر التهاب رگها و تجمع خون در ناحیه مقعد ایجاد می شوند و ظاهری خیلی زشت به مقعد می دهند. هنگامی که این ضایعه های بدترکیب را در مقعد خود احساس کردید باید بدون هیچ خجالتی به پزشک مراجعه کنید تا در زمان مناسب نسبت به درمان اقدام شود. اگر درمان را به تاخیر بیندازید ممکن است درد و عوارض بدتری را تجربه کنید.

دردناک بودن بواسیر نیز یکی از مواردی است که می تواند به شما کمک کند تا از بواسیر داشتن خود باخبر شوید و با مراجعه به پزشک از آن مطمئن شوید. زیاد نشستن و ایستادن باعث فشار آمدن به ناحیه رکتوم شما می شود. پس هر گونه دردی را در این ناحیه تجربه کردید هر چه زودتر خود را به پزشک برسانید.

خارش مقعد و بیرون آمدن ترشح های لزج و دفع ناقص مدفوع نیز از مواردی هستند که می توانند به شما در روش های تشخیص بواسیر کمک کنند.

آزمایشات مربوط به تشخیص بواسیر

آزمایشات مربوط به تشخیص بواسیر

آزمایشات مربوط به تشخیص بواسیر با معاینه فیزیکی شروع و با روش های آزمایشگاهی دقیق تر می شود. پزشک شما ناحیه مورد نظر را معاینه فیزیکی می کند و ممکن است این کار را با کمک یک دستکش روغنی یا یک وسیله دیگر انجام دهد. آنوسکوپ از یک لوله توخالی روشن تشکیل شده که امکان معاینه چند اینچی داخل رکتوم را به پزشک می دهد. عملکرد پروکتوسکوپ نیز همانند آنوسکوپ است با این تفاوت که پزشک با آن می تواند ناحیه بیشتری از داخل رکتوم را معاینه کند.

برای پیدا کردن بواسیر داخلی، ممکن است نیاز به آزمایش های دیگری داشته باشید که پزشک به شما اطلاع می دهد. همچنین در شرایط خاصی که دارای خونریزی مقعدی هستید نیز نیاز به آزمایش های مختلف است.

پزشک با سیگموئیدوسکوپی، که یکی از روش های تشخیص بواسیر است، می تواند روده کوچک یا سیگموئید را معاینه دقیق کند و با کمک کولونوسکوپی کل روده بزرگ را مورد معاینه قرار می دهد. هر دوی این دستگاه ها از یک لوله منعطف تشکیل شده اند که امکان مشاهده داخل رکتوم را به پزشک می دهد. پزشک با معاینه دقیق خواهد توانست علائم بواسیر را به صورت دقیق تری بررسی کند و تشخیص درستی از بیماری به شما بدهد.

همچنین اشعه ایکس باریم نیز می تواند تمامی قسمت های درونی روده و کولون شما را نشان دهد. ابتدا اشعه ایکس باریم به ناحیه مورد نظر تابانده می شود و سپس تکنسین با کمک این پرتوهای X تابیده شده، کل دستگاه گوارش و معده شما را بررسی می کند.

چگونه بواسیر را تشخیص بدهیم؟

آیا هر سوزشی بواسیر است؟

آیا هر سوزشی بواسیر است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از بیمارها را درگیر می کند. درست است که بواسیر با سوزش و خارش زیادی همراه است و در برخی موارد این سوزش به حدی است که بیمار نمی تواند آن را تحمل کند. این درد زیاد و سوزش های بیش از اندازه، اکثر بیماران را نگران می کند. اما باید توجه کنید که خطرناک نیست.

با این حال خیلی از بیمارها می ترسند که این دردها و سوزش ها نشانه بیماریهای دیگر مثل سرطان مقعد و سرطان روده بزرگ باشد. برای اینکه از این موارد مطمئن شوید بهتر است بعد از احساس سوزش در مقعد به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص درستی از علت سوزش داده شود. یا می توانید با سایت دکتر درد که برای مشاوره به شما در سایت drdard.ir ثبت شده است ارتباط برقرار کنید و هر گونه نگرانی و سوال خود را با آن در میان بگذارید.

خارش و سوزش مقعدی در همه افراد و در هر بازه سنی می تواند اتفاق بیفتد. اما در بیشتر مواقع علت این سوزش ها به خاطر موارد دیگری است که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، پس در جواب این سوال که آیا هر سوزشی بواسیر است؟ می توانیم بگوییم که هر سوزشی نمی تواند علت بواسیر باشد. در برخی موارد تحریک های پوستی مانند مصرف صابون های بهداشتی عامل این سوزش هاست و در برخی موارد زخم های عمیق مقعدی، انتقال بیماری های عفونی جنسی و انگلی، بیماری های درون بدن مانند التهاب روده یا غده های لنفاوی یا دیابت و غیره و استفاده از داروهای حساسیت زا یا استفاده از مواد غذایی تند می تواند دلیل این سوزش ها باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.