وبلاگ

روش های تشخیص شقاق در کودکان

شقاق های مقعدی در نوزادان بسیار رایج است به صورتی که ۸ نوزاد از ۱۰ نوزاد زیر یک سال سن را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، شقاق در کودکان بزرگتر زیاد رایج نیست. شقاق مقعدی معمولا طی چند روز به صورت خود به خود بهبود می یابد، و معمولا خونریزی بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه متوقف می شود.

 

علل شقاق در کودکان

شقاق مقعدی در کانال مقعد ایجاد شکاف هایی می کند، که معمولا با عبور مدفوع حجیم و یبوست فرد ایجاد می شود. این شکاف ها می توانند حرکات روده به صورت خیلی دردناكی در بیاورند. در نتیجه، کودکان ممکن است از حرکت روده شان در هنگام نیاز خودداری کنند و حتی یبوست شان هم بدتر شود. شقاق در کودکان و نوزادان شایعترین علت وجود خونریزی روده است.

 

علائم شقاق در کودکان

علائم شقاق مقعدی در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خون قرمز رنگ روشن در مدفوع
  • رگ های خونی یا خون در مدفوع
  • خون بعد از تمیزی کودک روی کاغذ توالت
  • گریه کودک در هنگام یا بعد از حرکت روده
  • ترک های کم عمق در هنگام باز شدن مقعد
  • درد خفیف هنگام دست زدن به ناحیه مقعد

در همه این موارد و مواردی که در زیر بیان می کنیم لازم است که با یک متخصص اطفال مشورت کنید و نظر قطعی او را بدانید تا درمان مناسب را پیدا کنید.

  • اگر شقاق مقعدی کودک دیده نمی شود،
  • اگر فرزند شما دچار مشکل دفع مدفوع است؛
  • اگر متوجه علائم جدیدی نظیر خون در مدفوع در کودک تان شدید.
علائم شقاق کودکان

چگونگی مقابله با شقاق مقعدی کودکان

از آب گرم استفاده کنید: کودک خود را در یک حمام آب ولرم قرار بدهید. برای این کار فرزندتان را بعد از حرکت روده اش, در ۸-۱۰ سانتی متر گرم آب گرم, به مدت ۳ بار در روز بگذارید. این کار می تواند دردهای ناحیه مقعد را تسکین دهد و به بهبودی کودک تان کمک کند.

کودک تان را تمیز نگهدارید: از دستمال مرطوب یا پد درمانی می توانید برای تمیز کردن ناحیه مقعد پس از یک حرکت روده استفاده کنید. بر خلاف کاغذ توالت، این محصولات ناحیه مقعد حساس را تحریک نمی کنند.

کمک کنید کودک تان خودش مدفوع را دفع کند: به فرزندتان یاد بدهید که خودش به توالت برود و مدفوعش را دفع کند. این کار به تقویت پاهای کودک کمک می کند و باعث چربی سوزی در کودک می شود. همچنین لگن کودک را در یک موقعیت مکنده قرار می دهد، که حرکات روده را بهبود می دهد.

پوشک نوزادتان را تمیز نگهدارید: شقاق مقعدی در کودکان را می توان با تمیز نگه داشتن ناحیه مقعد درمان کند. عوض کردن مرتب پوشک نوزاد جلوی بسیاری از آلودگی ها را می گیرد.

از کرم استفاده کنید: ممکن است پزشک متخصص اطفال یک کرم یا پماد تجویز کند که به بهبودی شقاق کودکان کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که از این دارو به طور دقیق تجویز شده استفاده کنید و اگر به کمک نیاز داشتید، با پزشک تماس بگیرید.

کاهش یبوست: درمان شقاق مقعدی در کودکان باید با درمان یبوست شروع شود. غذای کودک و خودتان را با مقدار زیادی فیبر، مانند میوه ها و سبزیجات تهیه کنید و از یبوست جلوگیری کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب و انجام برخی از ورزش نیز حیاتی است. مصرف یک مکمل فیبر یا نرم کننده مدفوع نیز به کودک شما کمک می کند، که باعث می شود مدفوع سفت به مدفوع نرم تبدیل شود، و به محل مقعد فرصت مداوا بدهد.

همچنین باید لایه ای از کرم نفتی یا کریستین اکسید روی را به مقعد کودک تان بمالید، که باعث می شود حرکت روده کمتر دردناک باشد. سم زدایی (به استثنای افرادی که کدئین دارند، می تواند باعث یبوست شود) نیز مفید باشد.

ملین ها را امتحان کنید: ممکن است متخصص اطفال توصیه کند که فرزندتان یک ملین بدون نسخه مانند Ex-Lax را مصرف کند. اگر چنین تجویزی انجام شد، تمام دستورالعمل های برچسب دارو و / یا توصیه های دکتر را جدی بگیرید. دارو را برای مدت زمان طولانی مصرف نکنید.

جراحی را در نظر بگیرید: اگر نمی توانید شقاق را تشخیص دهید، با متخصص اطفال فرزندتان مشورت کنید. ممکن است یک جراحی کوچک به کاهش درد موضعی و بهبودی منطقه مورد نیاز کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد اعتبار سنجی *

دکمه بازگشت به بالا