بواسیر رگ های خونی متورم شده در داخل و اطراف مقعد و راست روده است. این رگ های متورم می توانند بزرگ و تحریک شوند و باعث درد و ناراحتی شوند.
شیاف داروی جامدی است که به راست روده یا رکتوم وارد می شود، در آنجا حل شده و از طریق دیواره راست روده جذب می شود. شیاف ها معمولا ترکیبی از روغن یا کرم و داروهای پزشکی هستند.

آیا شیاف هموروئید موثر است؟

شیاف های بدون نسخه (OTC) برای دردهای خفیف بواسیر مفید است. چندین نوع شیاف وجود دارد که هر کدام داروهایی متفاوت برای نتایج متفاوت هستند.
برخی از شیاف های بواسیر می توانند تورم و سوزش را تسکین دهند. برخی دیگر هم ممکن است یبوست را برطرف کنند که می تواند جلوی ابتلا به بواسیر را بگیرد. نمونه های قوی تری از شیاف های بدون نسخه هم در بازار وجود دارند.

شیاف هموروئید خانگی هم یک گزینه دیگر درمانی است. داروهای گیاهی، مانند فندق افسونگر و روغن نارگیل می توانند تا حدی بواسیر را تسکین دهند. با این حال، این شیاف ها حاوی داروهای فعال برای درمان تورم و درد نیستند.

شیاف آنتی هموروئید برای چیست؟

بواسیر داخلی در داخل راست روده ایجاد می شود، در حالی که بواسیر خارجی در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود.

بواسیر خارجی اغلب باعث خارش، سوزش و درد می شود. بواسیر داخلی نیز می تواند باعث درد شود. بواسیر داخلی ممکن است آسیبی به بافتهای بیرونی نزند و تحریک کننده یا دردناک نباشد، زیرا بافت پوشاننده راست روده داخلی دارای انتهای عصبی کمتری است.

کرم ها، پمادها و خمیرها معمولاً برای رفع موقت بواسیر خارجی استفاده می شوند. این درمان های بدون نسخه می توانند سوزش، خارش یا درد خفیف را کاهش دهد.

شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد؟

شیاف آنتی هموروئید در مقابل پماد و داروهای موضعی

شیاف برای بواسیر داخلی بهتر است. این دارو جذب بافت راست روده می شود و می تواند به همه ناراحتی ها و دردهای ناشی از بواسیر کمک کند. شیاف ها گاهی اوقات می توانند علائم ناشی از بواسیر خارجی را نیز تسکین دهند.

معمولاً از شیاف دو تا چهار بار در روز به مدت یک هفته استفاده می شود. بهتر است بعد از دفع مدفوع از شیاف استفاده شود تا اثر آن بیشتر طول بکشد.

هر زمانی که نیاز به تسکین و آرام کردن درد خودتان دارید می توانید از کرم ها و پمادهای خارجی استفاده کنید. با این حال، نباید انتظار داشته باشید که شیاف ها زودتر اثر تسکین بخش خود را به جا بگذارند. چون شیاف کندتر تجزیه می شود و دارو را در مدت زمان طولانی ترشح می کند.

این را هم به یاد داشته باشید که هم شیاف و هم کرم ها و داروهای موضعی را باید برای مدت محدودی استفاده کنید تا از عوارض احتمالی آنها جلوگیری کنید.

خونریزی جزئی با بواسیر شایع است. اگر مقدار کمی خون قرمز روشن روی دستمال کاغذی یا روی مدفوع مشاهده کردید نگران نباشید، این کاملا طبیعی است. استفاده از شیاف بی خطر است. اگر مدفوع شما سیاه است یا متوجه مقدار زیادی خون در مدفوع خود شدید، هر چه زودتر به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید

ممکن است شیاف را خودتان به تنهایی وارد بدن تان کنید. همچنین ممکن است تا زمانی که به انجام آن عادت نکرده اید، از یکی از اعضای خانواده کمک بخواهید.

برای شروع، در کنار شیاف به اپلیکاتور همراه آن نیز نیاز دارید. همچنین می توانید از صابون و ژل روان کننده برای سهولت استفاده از دارو استفاده کنید.

ابتدا، محکم بودن شیاف را بررسی کنید. اگر دارو خیلی گرم است، بهتر است قبل از قرار دادن آن در محل مورد نظر، آن را برای چند دقیقه در یخچال بگذارید. اثر خنک کننده شیاف نیز تسکین دهنده است.

قبل از استفاده از شیاف بهتر است روده خودتان را خالی کنید. هر چه مدت زمان ماندن دارو در محل بیشتر باشد و دیرتر آن را تخلیه کنید، بهتر است.

عوارض شیاف آنتی هموروئید

شیاف آنتی همورئید عوارض چندانی ندارد، ولی احتمالا در اثر استفاده زیاد از آن اثرات جانبی دارو ظاهر شود. برخی از اصلی ترین عوارض جانبی شیاف آنتی هموروئید را در ادامه بیان می کنیم.

در صورت دیدن هر کدام از این نشانه ها که پیش از استفاده از شیاف بروز نکرده بودند، مصرف دارو را متوقف و با پزشک خودتان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.