خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست ندانستن علت خونریزی مقعدی یا مشاهده خون در مدفوع در اکثر اوقات باعت ترس و وحشت می شود. این مشاهده جای نگرانی نیز دارد، ولی باید بدانید که این وضعیت یک حالت شایع است و مهمتر از آن باید بدانید که زمان مناسب مراجعه به پزشک چه موقع است؟

خونریزی راست روده می تواند خودش را در مدفوع شما نشان دهد. این وضعیت در بیشتر اوقات همراه درد نیست و احتمال دارد بدون اینکه دردی احساس کنید در مدفوع خودتان خون مشاهده کنید. پس علت خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع چیست؟ برای اینکه جواب این سوال را بدانید با دکتر درد همراه باشید.

 

علت خونریزی مقعدی چیست؟

خون در مدفوع می تواند ناشی از شقاق سطحی در نزدیکی مقعد یا از داخل روده بزرگ و راست روده باشد. معمولا خونریزی مقعدی در طی حرکات روده و براثر شقاق سطحی رخ می دهد. به همین خاطر خونی که بر روی مدفوع خود مشاهده می کنید در بیشتر اوقات تازه به نظر می رسد. البته احساس درد و ناراحتی در مقعد نیز وجود دارد.

علت های رایج خونریزی مقعدی هنگام دفع مدفوع شامل بواسیر یا هموروئید و شقاق است. شقاق مقعدی معمولا با درد شدید در هنگام حرکت روده مشخص می شود، در حالی که بواسیر می تواند با خونریزی بدون درد، ناراحتی، احساس سوزش در هنگام عبور مدفوع همراه باشد. معمولا به نظر می رسد خونی که از روده بزرگ و راست روده پایین می آید خونی دودی یا سیاه رنگ است. گاهی اوقات، ممکن است خون به شکل قطعات جامد لخته شده دیده شود. خون لخته شده بیشتر جای نگرانی دارد، زیرا ممکن است شرایط جدی تر وجود داشته باشد. در اینگونه موارد معمولا درد و ناراحتی در مقعد وجود ندارد.

خون در مدفوع
علت خونریزی مقعدی

خوب با این شرایط، اگر خونی در مدفوع خود مشاهده کردید، چه باید بکنید؟ اول اینکه نگرانی را از خودتان دور کنید و سعی کنید الگوی خونریزی و میزان درد آن را بفهمید. دانستن این موارد به شما کمک می کند تا دلیل خوبی برای خونریزی خود پیدا کنید و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

اگر رنگ خون قرمز روشن باشد، احتمالا به خاطر یک زخم سطحی در نزدیکی مقعد است، به ویژه اگر مدفوع شما سفت و دردناک باشد. اگر خونریزی زود به زود برای شما اتفاق می افتد و مدت زمان خونریزی نیز چند روز طول می کشد، توصیه می کنیم حتما با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

هنگامی که خون در مدفوع شما به رنگ تیره ظاهر شود، احتمال دارد که دستگاه گوارش شما دچار خونریزی شده باشد و علت خونریزی نیز آنجاست. البته باید با کمک یک متخصص گوارش جای دقیق خونریزی و علت آن تشخیص داده شود.

 

چه موقع باید به یک متخصص مراجعه کنید؟

متخصص به ماهیت خونریزی، علائم مرتبط با آن مانند درد و سابقه پزشکی خانواده شما نگاهی خواهد کرد. همچنین معاینه فیزیکی دقیقی از بدن شما انجام خواهد داد تا علل احتمالی این خونریزی را متوجه شود.این مراحل به متخصص کمک خواهد کرد تا خطر بیماری های جدی را بررسی و ارزیابی کند و در صورت لزوم توصیه های لازم را به شما ارائه دهد.

همه متخصصان پزشکی، از جمله متخصص گوارش و جراحان کولورکتال، و جراحان عمومی می توانند درباره یافتن علت خونریزی مقعدی به شما کمک کنند. مثلا می توانید با دکتر درد تماس بگیرید و از همکاران ما در drdard.ir درباره خونریزی مقعدی مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.