سرطان روده و بواسیر شرایط بسیار متفاوتی دارند، اما هر دوی آنها باعث ایجاد خون در مدفوع می شوند. مشاهده خون در مدفوع می تواند هشداری برای هر دو بیماری باشد, به خصوص اگر از پیش آن را تجربه نکرده باشید. به احتمال زیاد، هنگام تحریک روده و خونریزی بر اثر بواسیر، با ضعف و سستی هم مواجه خواهید شد که یکی از نشانه های سرطان روده است. در سایر موارد، دیدن خون در مدفوع می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد. پس بیایید به هر دو بیماری بواسیر و سرطان روده بزرگ نگاهی بیاندازیم تا بیشتر با علائم آنها آشنا شویم.

 

بواسیر چیست؟

بواسیر ها با خارش, درد و خونریزی رگهای ملتهب مقعد و رکتوم همراه هستند. این علائم بر اثر انسداد و انقباض رگ های خونی در اطراف مجرای مقعد به وجود می آید. بواسیر یا هموروئید می تواند داخلی (بالاتر از محل اتصال بین مقعد و رکتوم) و یا خارجی (زیر اتصال رکتوم و مقعد) باشد. حدود ۸۹ درصد از افراد در طول عمر خود بواسیر یا هموروئید را تجربه می کنند، بنابراین بواسیر بیماری است که بسیار رایج تر است و اغلب بواسیرها به دلیل فشار زیاد به مجرای مقعد در هنگام حرکت روده رخ می دهند. همچنین بواسیر می تواند بر اثر عوامل زیر ایجاد شود.

علائم بواسیر

اگر چه شایعترین نشانه بواسیر مشاهده خون در مدفوع یا دیدن خون در کاسه توالت بعد از اجابت مزاج است، اما علائم هشداردهنده دیگری نیز وجود دارند. برخی از این نشانه های رایج عبارتند از:

بواسیر می تواند کاملا بدون درد باشد، مثل زمانی که به بواسیر داخلی مبتلا هستید, یا با دردهای زیاد همراه باشد, مثل زمانی که بواسیر از داخل مقعد بیرون آمده و به بواسیر خارجی مبتلا هستید. با توجه به عادت های اجابت مزاج شما، سوزش, خونریزی و خارش بواسیر بیشتر می شود. مالش بیش از حد و یا تمیز کردن ناحیه آسیب دیده نیز می تواند آن را بدتر کند.

سرطان روده و نحوه تشخیص آن

آیا بواسیر دارم یا سرطان کولون؟

حدود ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده و رکتوم در ابتدا به دلیل علائمی مانند خارش و خونریزی رگ های خونی, فکر می کنند که بواسیر گرفته اند. در حالی که با بررسی های بیشتر معلوم می شود که به سرطان روده مبتلا هستند. بهترین کار این است که با ظاهر شدن این علائم حتی اگر خونریزی تان متوقف شده باشد, بدون توجه به سن تان بلافاصله با یک پزشک متخصص رکتوم و کولون مشورت کنید. علائم بواسیر ظاهر می شوند و بعد از مدتی خودشان را پنهان می کنند و الگوی ثابتی برای خونریزی های آن وجود ندارد. یبوست می تواند خونریزی مقعد را تشدید کند، اما باید توجه کنید که علائم بواسیر به تدریج ناپدید می شوند. اگر خونریزی مداوم دارید و این خونریزی ها با دردهای وحشتناک همراه هستند, ممکن است با بیماری غیر از بواسیر درگیر باشید.

اگر خونریزی راست روده شما بیشتر شده و با درد ناحیه رکتال یا شکم همراه است, این مورد می تواند نشانه ای از وضعیت جدی تر مثل سرطان روده بزرگ باشد. درد می تواند منجر به انسداد روده شود و پولیپ روده بزرگ مواد مدفوع را از طریق دستگاه گوارش عبور دهد. از آنجایی که بافت سرطانی, بیشتر از طریق بافت نرمال شروع به خونریزی می کند، توده سرطانی در روده بزرگ احتمالا منجر به خونریزی غیرطبیعی رکتال نیز خواهد شد.

اگرچه افراد با سنین مختلف می توانند به سرطان روده مبتلا شوند، ۹۰ درصد افراد مبتلا بالای ۵۰ سال هستند که با افزایش سن این عدد بیشتر هم می شود. علائم هشدار دهنده سرطان روده بزرگ عبارتند از:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.